Kraljevski čitalac


Autor: Alan Benet

Žanr: POPULARNA BELETRISTIKA


(0/5; broj glasova: 0)
Format 14,5 x 20,5 cm
Povez Mek
Broj strana 122
Štampa Crno bela

Opis: Kraljevski čitalac, Alan Benet


Duhovita, britka i originalna novela popularnog britanskog pisca Beneta.

Igrom slučaja, kraljica Elizabeta Druga se zadesi u pokretnoj biblioteci-kombiju, nakon čega postepeno postaje strastveni čitalac i posvećuje sve vreme knjigama, usled čega trpe njene mnogobrojne kraljevske dužnosti... Njen vodič na putu upoznavanja sa knjigama je Norman, momak iz kuhinje, obožavalac pisaca homoseksualaca. Njeni vidici tek počinju da se šire a njeno znanje da raste, iako mnogi smatraju da je na pragu senilnosti (jer zanemaruje dužnost). Premijer i kraljici bliski ljudi kuju zaveru da uklone Normana ne bi li zaustavili kraljičinu sve dublju čitalačku strast. No kraljica je i bez njega toliko proširila svoja saznanja i postala u njih toliko uverena da je napravila prve, i to veoma uspešne, korake ka pisanju. 
Benetovo delo o životu u palati sa ponekim grubo iscrtanim detaljima deluje gotovo skandalozno, ali je ipak prožeto suptilnim i prefinjenim humorom. 


„Divna mala knjiga koja predstavlja duhovitu meditaciju o subverzivnom zadovoljstvu čitanja... Gospodin Benet je napisao zavodljivu bajku... bajku koja je primer autorovog poslovičnog elana i oštrog ali i toplog ljudskog smisla za humor.“
The New York Times

„Smešno i oštroumno... Kraljevski čitalac je politička i književna satira. Ali on je takođe i divna lekcija o iskupljujućoj i prevratničkoj moći čitanja i o tome kako jedna knjiga može voditi do sledeće i sledeće i sledeće... Ali, iznad svega, Kraljevski čitalac je jedno veliko čitalačko zadovoljstvo.“
USA Today

„Jedan od najpronicljivijih proznih stilista našeg vremena... toliko šarmantan i toliko pametan da ćete sigurno poželeti da njegove knjige uvek imate pri ruci da biste ih ponovo čitali – ukoliko ne rešite da ih podelite s prijateljima.“
The Washington Post

„Mudro i zabavno... Kraljevski čitalac predstavlja odu kako čitanju, tako i njegovom parnjaku, nezavisnom mišljenju.“
Los Angeles Times